суботу, 10 вересня 2016 р.

Методичне супроводження оздоровчої кампанії в таборах відпочинку з денним перебуванням при загальноосвітніх школах

НОРМАТИВНА БАЗА ТАБОРІВ ВІДПОЧИНКУ
З КОРОТКОТРИВАЛИМ, ДЕННИМ ПЕРЕБУВАННЯМ.

        Пришкільний табір - самостійна адміністративна структура при загальноосвітньому навчальному закладі. Перед відпочинковою зміною методичним кабінетом, зокрема відповідальною особою, проводиться ряд семінарів для керівників таборів відпочинку, шкіл району для надання їм методичної допомоги в оформленні документації, відповідної організації відпочинкової зміни в таборах. Тому, як і будь-який заклад, пришкільні табори Первомайщини  мають цілий ряд документів, регламентуючих їх роботу:
1. Нормативні документи місцевих органів влади, відділу освіти щодо організації літнього відпочинку школярів тощо.
2. Положення про літній табір відпочинку.
З. Книгу наказів пришкільного табору, серед яких обов’язковими є накази:
- «Про організацію роботи шкільного табору відпочинку»;
- «Про розподіл дітей по загонах і закріплення вихователів за загонами»;
- «Про відповідальність співробітників пришкільного табору за життя й здоров’я дітей»;
- «Про профілактичну роботу щодо запобігання дитячого травматизму»;
- «Про протипожежну безпеку в пришкільному таборі».
тощо.
4. Медичні документи:
• дозвіл районної санітарно-епідеміологічної служби на відкриття пришкільного табору;
• санітарні книжки працівників пришкільного табору;
• медичні довідки дітей про щеплення та епідемоточення;
• режим дня пришкільного табору.



5. Організаційні документи:
• заяви батьків;
• контингент пришкільного табору;
• штатний розпис;
• посадові інструкції для всіх працівників;
• графік роботи вихователів;
• графік роботи спеціалістів, залучених до роботи в пришкільному таборі;
• графік роботи технічних працівників;
• план роботи пришкільного табору;
• щоденне меню;
• журнал відвідування вихованцями табору відпочинку;
• журнал обліку робочого часу вихователів пришкільного табору;
6. Документи з питань профілактики травматизму та охорони здоров’я:
• інструкції з охорони праці та безпеки життєдіяльності для працівників та вихованців табору;
• куточок основ безпеки життєдіяльності та правил дорожнього руху;
• журнал реєстрації інструктажів з охорони праці та безпеки;
• інструкція про дії вихователів на випадок пожежі;
• план евакуації на випадок пожежі в пришкільному таборі;
• інструкція про поточні заходи (екскурсії, подорожі, походи).
7. Звіт про роботу  табору  відпочинку (по закінченню зміни).
8. Акт приймання роботи табору.










        Положення про літній табір відпочинку:
        Дитячий  заклад оздоровлення та відпочинку - постійно або тимчасово діючий,  спеціально організований або    пристосований   заклад,   призначений   для   оздоровлення, відпочинку,  розвитку дітей,  що має визначене місце розташування, матеріально-технічну базу, кадрове забезпечення та технології для надання послуг з оздоровлення та відпочинку  дітей  відповідно  до державних  соціальних  стандартів надання послуг з оздоровлення та відпочинку. Дане Положення затверджене постановою Кабінету Міністрів України №422 від 28 квітня 2009 року.
        Штатний розклад
        Кількість працівників у пришкільному таборі визначається кількістю дітей, що будуть його відвідувати. Групи (загони) комплектують з розрахунку 15-20 осіб у загоні. Кількість вихователів, відповідно визначається з розрахунку 2 вихователі на групу. Штатний розпис затверджується наказом директора навчального закладу.
        План заходів роботи пришкільного табору
        Начальник табору затверджує План роботи пришкільного табору. Він повинен бути яскраво оформлений, знаходитися на видному місті і бути доступним для дітей та їхніх батьків.
        У план роботи табору варто включати оздоровчі заходи, культпоходи та екскурсії.
        Харчування дітей
        Крім проведення змістовного відпочинку школярів перед пришкільним табором стоїть завдання правильного та безпечного харчування дітей.
        Особлива увага приділяється організації роботи харчоблоку: дотримання санітарно-гігієнічних вимог харчування дітей у відпочинковий період, забезпеченість продуктами харчування.
        Керівник табору складає двотижневе меню комплексних сніданків та обідів для харчування дітей у пришкільному таборі. Меню складається з урахуванням раціонального харчування та дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Крім того, керівник табору, кухар проводять щоденну С- вітамінізацію перших страв та  повноцінну заміну при відсутності тих чи інших продуктів. Двотижневе меню погоджується з головним санітарним лікарем Первомайської санітарно - епідеміологічної служби та начальником відділу освіти.
        Безпека перебування дітей у пришкільному таборі
        Щоб перебування дітей у таборі не понесло за собою неприємних наслідків, працівники таборів  дотримуються вимог гігієни у спальних та ігрових кімнатах, туалетах та інших приміщеннях.
        Кожний вихід груп (загонів) табору на екскурсії супроводжується відповідним наказом начальника табору, інструктажами вихователів щодо безпеки життєдіяльності.




















ОРГАНІЗАЦІЯ ВИХОВНОЇ РОБОТИ В ТАБОРАХ ВІДПОЧИНКУ.
ЗМІСТ, ФОРМИ І МЕТОДИ РОБОТИ.

        Для змістовного і цікавого відпочинку дітей та підлітків у таборі велике значення приділяється проведенню масових заходів. Головною метою виховання дітей в умовах табірного життя є стимулювання творчого самовдосконалення, пошук та підтримка творчої обдарованості дитини.
        Головним завданням педагогічних колективів таборів відпочинку Первомайщини  у цій роботі є:
-         зосередження уваги на дитині як особистості, надання їй можливостей бути активними учасниками конкурсів, аукціонів, виставок;
-         запровадження нових форм масових заходів, які передбачатимуть охоплення невеликої кількості дітей за їх інтересами;
-         залучення до проведення масової роботи з дітьми різних організацій та установ, громадськості;
-         проведення масових заходів з дітьми державною мовою;
-         залучення дитячих колективів до участі у проведенні всеукраїнських акцій, рухів, конкурсів,фестивалів;
-         розвиток різних центрів дозвіллєвої діяльності: бібліотек, клубів, ігротек, світлиць.
У літній період в оздоровчому таборі головними масовими заходами є:
-         святкування Дня Конституції України та Дня незалежності України. На відзначення цих свят можна оформити книжкові виставки «Цей край, де народився я і зріс»; організувати вивчення пісень, легенд, дум, матеріалів про духовне життя наших предків.
    Влітку триває робота з розвитку інтересів та уподобань дітей і підлітків. Педагогічні колективи таборів створюють всі умови для творчого розвитку дітей, задоволення їх інтересів у гуртках, секціях.
    Плануючи роботу за інтересами, вихователі враховують вікові та психологічні особливості дітей і підлітків, обирають такі форми і методи роботи, які  сприятимуть розвитку їх творчих можливостей, формуванню доброзичливості, любові, поваги до однолітків та дорослих.
     

Про посилення роботи навчальних та оздоровчих закладів
 щодо забезпечення безпеки життєдіяльності дітей
 у літній період.

        З настанням літнього періоду особливої гостроти й актуальності набуває проблема збереження життя і здоров'я  дітей, підлітків та учнівської молоді. Цей період вимагає особливої уваги з боку батьків, педагогічних і соціальних працівників, громадськості до проблеми запобігання дитячій бездоглядності, організації дозвілля дітей за місцем проживання, у пришкільних таборах.
        Відділ освіти звертає особливу увагу на необхідність безумовного виконання нормативних документів: Закону України «Про пожежну безпеку», «Про дорожній рух».
        На виконання цих документів напередодні літньої кампанії керівниками навчальних закладів та таборів проводяться інструктажі та видаються відповідні накази про відповідальність педагогічних працівників за збереження життя і здоров'я дітей під час відпочинку.
        Працівники табору і діти повинні дотримуватися дисципліни, режиму дня, планів оздоровчо-виховної роботи, виконувати правила внутрішнього та трудового розпорядку. Для гарантування повної безпеки життя і здоров'я дітей з працівниками табору проводиться інструктаж щодо техніки безпеки, санітарно-гігієнічних правил, правил поведінки дітей під час транспортування, на воді, в походах, проведення спортивних та інших заходів. Проведення цього інструктажу з працівниками табору оформляється наказом по табору.
        Особливого значення в період літнього відпочинку набуває питання попередження дитячого травматизму, нещасних випадків.
        Керівники дитячих таборів відпочинку готують наказ про відповідальність працівників за збереження життя і здоров'я дітей під час оздоровлення, відпочинку та  попередження усіх можливих випадків дитячого травматизму, інших нещасних випадків.
        З першого дня перебування в таборі дітей, проводяться медичні огляди працівниками сільських ФАПів та сімейних амбулаторій. Рішення про закріплення медичних працівників видається головою Первомайської районної державної адміністрації на підставі листа начальника відділу освіти. Відвідування працівниками ФАПів проводиться щодня і фіксується в санітарних журналах таборів відпочинку.
        Перед екскурсією чи прогулянкою з дітьми проводиться інструктаж, який фіксується у «Журналі інструктажів з питань попередження дитячого травматизму».
        Важливо зазначити, що влітку найпоширенішими серед дітей і підлітків є захворювання системи травлення, зокрема кишкової групи бактеріального та вірусного походження: дизентерія, сальмонельоз, гепатит. Більшість цих захворювань можна попередити, забезпечивши належне харчування, ретельне дотримання санітарно-гігієнічних правил і норм перебування дітей і підлітків в таборі та під час організованого дозвілля.
        Педагогічні працівники здійснюють заходи щодо формування здорового способу життя через проведення диспутів, дискусій, профілактичних консультацій, свят та вечорів здоров'я, рольових ігор, вправ, вікторин, тренінгів щодо зміцнення  здоров'я, конкурсів – уроків першої медичної допомоги, виставок дитячих творчих робіт.
        В кожному таборі відпочинку створюються спеціальні куточки під назвою «Я обираю здоровий спосіб життя!», де розміщені поради про надання першої допомоги потерпілим у різних життєвих ситуаціях, інформації про шкідливий вплив нікотину, алкоголю та наркотиків на організм підлітків.
        Педагогічні працівники у своїй практичній роботі звертають велику увагу на створення психологічного комфорту у дитячому колективі, запобігання виникненню конфліктів, активно використовують сюжетні ігри : «Зростаємо здоровими», «Юні пожежники», «Дорожні знаки» та ін.
        Педагогічні колективи, медпрацівники, батьки (в першу чергу) своїми спільними зусиллями сприяють організації якісного, здорового та змістовного проведення літнього відпочинку дітей та учнівської молоді як в таборах відпочинку, так і в побуті.
     


МЕТОДИКА  ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ В ДИТЯЧОМУ ТАБОРІ.

Вихідними даними для планування можуть служити:
-         календар літніх свят;
-         «я» - вихователь у своєму дитинстві, мої очікування;
-         традиції табору;
-         інформація про дітей;
-         очікування дітей;
-         завдання відпочинкового періоду;
-         модель роботи табору.

Вихователю необхідно мати такі форми планів:
-         план – сітка (додаток 1);
-         щоденний план;



ПОРАДИ ЩОДО ПЛАНУВАННЯ РОБОТИ В ТАБОРІ ВІДПОЧИНКУ:
-         визначення мети і завдання роботи табору;
-         вивчення вікових особливостей дітей;
-         очікування дітей;
-         вивчення можливості оздоровчого табору (традиції, періодичність загонових справ) та використання їх у своїй роботі;
-         відбір засобів, форм, методів, якими ви володієте;
-         складання моделі роботи табору з урахуванням можливостей цього закладу;
-         використання даних з дитячих анкет ( захоплення, очікування, бажання отрмати доручення, уміння тощо);
-         врахування інтересів дітей, а не вихователів;

ВИМОГИ ДО ПЛАНУ РОБОТИ:
Цілеспрямованість – відображення соціального замовлення на формування якостей особистості;
Врахування інтересів, потреб дітей (ст. 15 ч. 1 Конвенції про права дитини);
Розмаїття змісту, форм, методів виховної діяльності;
Наступність, систематичність, послідовність у виборі видів діяльності;
Реальність планів ( за видами діяльності, за термінами);
Узгодження плану загону з планом роботи  табору;

СТРУКТУРА ПЛАНУ РОБОТИ ВИХОВАТЕЛЯ:

·         Характеристика загону (табору);
·         Програма діяльності роботи табору;
·         Зміст роботи з дітьми в таборі (загоні);
·         Робота гуртків, секцій.
        Корегуйте план роботи щодня залежно від погоди, з урахуванням інтересів дітей. Форма оформлення плану може бути довільною.


ТЕМАТИЧНІ ТИЖНІ
В ОЗДОРОВЧОМУ ПРИШКІЛЬНОМУ ТАБОРІ.
        Ідея проведення тематичних тижнів у пришкільних таборах становить той стержень, який об'єднує в одне ціле все розмаїття справ та форм дозвільної діяльності, робить час перебування в оздоровчому таборі цікавим і корисним для дітей.
        Тематичні тижні можуть мати оздоровче, спортивне, інтелектуальне, морально-етичне, естетичне, туристичне, вузькопрофільне спрямування.

ТЕМАТИЧНИЙ ТИЖДЕНЬ «ЗДОРОВИМ БУДЬ!»
Перший день – Тестування дітей і дорослих на визначення рівня стану свого здоров'я. Анкетування.
Другий день – День медицини: «Моє здоров'я».
Третій день – День фізкультури, спорту та туризму: «Ігри та змагання на місцевості з техніки туризму».
Четвертий день – День пропаганди безпечної поведінки: «Зупинимо СНІД, поки він не зупинив нас».
П'ятий день – День здорового харчування: зустріч із представниками санепідемстанції; ігрома програма «Чистота – запорука здоров'я».
Шостий день: День екології: «Свято врожаю». Підсумки тижня.

ГАЗЕТА В ОЗДОРОВЧОМУ ТАБОРІ.
ЩО НОВЕНЬКОГО ПИШУТЬ?
    В оздоровчому таборі газета може бути, наприклад, на шпалерах, що постійно розкручуються, на альбомних аркушах, на ватмані, на випуску справжньої газети, у стандартному варіанті тощо.
Які теми можуть стати ключовими в газеті?
·         Дозвольте представитися!
·         Привітайте мене!
·         Безглуздий словник.
·         А якщо уявити...
·         Хочу сказати...
·         Мої ідеї.
·         Сьогодні вранці...
·         Творчість дітей і дорослих.
·         Відповіді на непоставлені запитання.
Хто може випускати газету?
·         кожна дитина з колективу;
·         весь загін;
·         окрема група дітей;
·         черговий колектив;
·         вихователі (вожаті);
Як часто можна випускати газету в  таборі?
·         щодня, якщо вона складається із запитань – відповідей;
·         після проведеного заходу, якщо підбиваються підсумки і вітаються переможці;
·         у період організації творчої справи, для створення атмосфери успіху;
·         один раз – для постійної інформації, якщо така є (емблема загону, девіз, спосок загону, представлення вихователів) тощо.
Які матеріали можна використовувати для випуску газет в  таборі?
·         гуаш,олівці, фломастери;
·         старі листівки, будь-які газети, малюнки дітей, обгортки від цукерок, кольоровий папір;
·         нитки, рвані (чисті) речі – для створення об»ємних газет методом аплікації, колажу.

    Для стимулювання роботи авторського колективу слід називати всіх авторів, за винятком тих, хто сам побажав залишитися невідомим.
КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ ДАТ ЛІТА.
1 червня – Міжнародний день захисту дітей.
5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища;
6 червня – День журналіста;
11 червня – Трійця;
16 червня – День заснування табору «Артек» (1925 рік);
18 червня – День медичного працівника;
22 червня – День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні;
23 червня – Міжнародний олімпійський день;
25 червня – День молоді;
26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками.
28 червня – День Конституції України





















Немає коментарів:

Дописати коментар