Тема: Правила поводження в
громадських
місцях.
Мета: З’ясувати сутність поняття „культурна спадщина”;
розвивати вміння
спостерігати, робити висновки;
виховувати бажання
дотримуватись правил поводження в громадських
місцях.
Обладнання: ілюстрації до теми.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Психологічна зарядка
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, співучі птахи!
Доброго ранку, маленькі дубки!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо живемо у одному краю.
ІІ. Хвилинка спостережень.
1. Трибуна синоптиків: стан неба, температура повітря, сила вітру, опади.
2. Вправа „Передбачення”
- Як можна пов’язати між собою поняття „висота Сонця” і „температура
повітря”?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Гра „Скажи швидко”
- Якою є ввічлива людина? (Вихована)
- Ти ввічливий чи грубий?
(Ввічливий)
- Уважний чи байдужий? (Уважний)
- Зустрів знайомих ... (Привітався)
- Проявив грубість ... (Проси
вибачення)
- Усе добре переймай, а зле ... (Уникай)
2. Вправа-гра „Ми – ввічливі діти”
(Вчитель розповідає, а діти хором вставляють ввічливі слова).
- Мама послала Маринку до тітки Ліди за книжкою. Маринка подзвонила в двері
і сказала: „ ... (Добрий день)”. Тітка Ліда саме відпочивала, дівчинці стало
незручно і вона вимовила: „ ... (Пробачте, будь-ласка)”. Тітка дала дівчинці
книгу. Маринка сказала: „ ... (Дякую, до побачення)” – і пішла додому.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, а чи знаєте ви, що означає поняття „культурна спадщина”?
А як вести себе в громадських місцях?
Сьогодні на уроці ми ставимо перед собою такі завдання:
з’ясувати, що означає поняття „культурна спадщина”;
пригадаємо, як вести себе в громадських місцях;
побуваємо на екскурсії в шкільному музеї.
V. Вивчення і усвідомлення нового
матеріалу.
1. Розповідь вчителя з показом ілюстрацій до теми.
Людина будує свій дім, насаджує
сад, вишиває, малює, створює пісню. Так само кожен народ і все людство. Усе,
що протягом поколінь створили люди: храми і дороги, міста і парки, твори
мистецтва, книжки, – це і є культурна
спадщина. До культурної спадщини належать ще уміння вирощувати хліб, будувати і
винаходити, створювати музику, а також народні звичаї, правила поводження
громадських місцях.
2. Створення проблемної ситуації.
- А чи знаєте ви, які місця прийнято називати громадськими?
- У громадських місцях є свої правила поводження. Кожна вихована людина
повинна їх дотримуватися.
- А що за правила, ми зараз з вами і познайомимося.
3. Робота в групах.
• Діти діляться на 5 груп. Кожна група
знайомиться з правилами поведінки в
громадському місці.
• Громадські місця: храм (1 група), театр (2
група), бібліотека (3 група), музей
(4 група), магазин (5 група).
• Презентація групами правил
поведінки в громадських місцях.
Правила
поведінки у храмі
1. Заходити до храму з молитвою.
2. У храмі не розмовляти, не переходити з місця на місце,
уважно слухати службу.
3. Стояти обличчям до вівтаря, де знаходиться Престол Божий, Тіло і
Кров Господня.
Правила поведінки у бібліотеці
1. Читати книжки, журнали.
2. Не сміятися.
3. Голосно не розмовляти.
4. Уміло користуватися книжкою.
Правила поведінки у театрі
1. До театру приходь за кілька хвилин до початку
вистави.
2. Роздягнися, здай пальто (плащ), шапку у гардероб,
причісуйся перед дзеркалом.
3. Знаходь своє місце, сідай і тихо чекай початку
вистави.
4. На перерві виходь в коридор, роздивляйся портрети
акторів.
5. У коридорі не штовхайся, не розмовляй голосно.
6. Після відвідування буфету не забувай помити руки.
7. Після закінчення вистави стань в чергу в гардероб.
Правила поведінки у музеї
1. У музеї будь уважним, намагайся почути кожне слово
екскурсовода, не торкайся руками
експонатів.
2. Коли хочеш про щось запитати у екскурсовода, не
забувай сказати «будь-ласка».
3. Не забувай подякувати за екскурсію.
4. Не насмічуй, не розмовляй, не грайся у музеї.
Правила поведінки у магазині
1. У дверях магазину спочатку пропускай тих, які
виходять, а вже потім заходь сам.
2. Завжди будь
чемний з продавцем. Не забувай подякувати йому за продане.
3. Намагайся не
забруднити когось купленими продуктами, не насмічуй, не кидай папірці на
підлогу.
4. У магазині не бігай і не кричи.
5. – А тепер, діти, ми з вами підемо на екскурсію до шкільного музею.
Відвідаємо українську світлицю.
Мета нашої екскурсії: 1) З’ясувати, що означає поняття „світлиця”.
2) Ознайомитись з предметами культурної спадщини
нашого рідного
краю.
3) Перевірити, як ви засвоїли правила поведінки в музеї.
6. Перехід до місця проведення екскурсії.
* Перед тим, як увійти до музею, учні пригадують правила поводження в
музеї.
7. Екскурсія по світлиці.
* Розповідь вчителя:
- Екскурсію, діти, я хочу розпочати із запитання до вас: „З чого для
кожного з вас починається Батьківщина?”
- Так, вірно, з рідного краю, з рідної хати.
Саме з батьківською домівкою
пов'язані найтепліші спогади і почуття кожної людини, до неї лине вона і в
щасливі, і в гіркі часи свого життя.
Хата - це символ тепла, затишку, добра і
надії, захисту і допомоги. Хата
завжди була не просто житлом, вона
споконвіку виконувала своє призначення родинного вогнища, де вчили любити рідну землю, батьків, природу. Хати у нас в Україні найчастіше будували з
дерева, глини, соломи, очерету, лози. Були вони хоч і невеликими, але
теплими, чепурними, з
вікнами до сонця.
В хаті було світло й сонячно, тому
й називалася вона світлицею. Гордістю кожної оселі була піч — символ домашнього
затишку і тепла. Стояла вона в лівому кутку від входу. У печі готували їжу, на
ній спали, вона обігрівала хату. За те дуже шанували її в українській родині.
Кожна господиня після того, як витопить піч, підмітала її, часто підмазувала
білою глиною.
У правому кутку хати оздоблювали
святий кут, або покуть. Це було місце для ікон, прикрашених рушниками, пахучими
травами і квітами. Поряд стояли стіл, лава.
Ліворуч від столу, найчастіше в
кутку біля стіни, стояла скриня, де зберігався одяг, рушники, прикраси. Скриня
була різьбленою або розписаною орнаментом і тим завжди виділялася серед інших
простих селянських меблів. У скриню батьки складали для молодої
дівчини-нареченої одяг, постіль, білизну — так званий посаг. Українську хату прикрашали рушниками, ряднами, килимами;
долівку посипали пахучими травами, аби пахло в ній свіжістю, віяло затишком і
теплом.
(Діти розглядають експонати світлиці)
8. Підсумки екскурсії.
- Де ми були на екскурсії?
- Що бачили цікавого?
- Що нового дізналися?
VІ. Рефлексія.
1.Гра-змагання „Хто назве більше?”
* Клас ділиться на 3 команди.
* Перемагає та команда, яка назве більше пам’ятників видатним людям,
споруд, храмів рідного міста чи пам’яток культури всеукраїнського значення.
2. – Чи знаєте ви тепер, що означає поняття „культурна спадщина”?
3. Вправа „Займи позицію”
3. Вправа „Займи позицію”
- Діти, як ви гадаєте, чи потрібно нам бережно ставитися до культурної
спадщини, охороняти її, вивчати?
- Чи може навпаки? Вона нам не потрібна?
- Яка ваша думка по цьому питанню?
(Діти наклеюють стікери на дошку: „за” і „проти”)
4. Висновок.
- Отже, культурну спадщину потрібно вивчати та оберігати.
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника ст. 76-77.
Підготувати невеличку розповідь про одне з пам’ятних місць, де ти побував.
Немає коментарів:
Дописати коментар